Tedd egészségesebbé az étrended!

Ahhoz, hogy jól nézz ki, elkerüld a betegségeket és jól érezd magad a bőrödben nagyon fontos, hogy megfelelően és helyesen táplálkozz. Emellett fontos a rendszeres testmozgás és az élvezeti szerek (alkohol, drog, cigaretta) mellőzése is, ami nagymértékben hozzájárul egészséged megőrzéséhez.
Szerző: Juhász Flóra| Lektor: Dr. Biró Lajos, Dr. Palik Éva|2014-09-24
Oszd meg ismerősöddel ha tetszett!

Miért olyan fontos a reggeli?

 

Bizonyára sokszor hallottad már, hogy a reggeli nagyon fontos. Nem mindegy, mit fogyasztasz a nap kezdetekor, hiszen reggel energiával kell feltölteni szervezetedet annak érdekében, hogy dolgozatírás vagy egy-egy iskolai felelet során, illetve ha már dolgozol, a munkahelyeden nagyobb teljesítményre legyél képes, ezáltal jobb jegyeket zsebelj be/előbbre juss a karrieredben. A nem megfelelő vagy kimaradt reggeli fáradtsághoz, koncentrálóképességed csökkenéséhez vezet, ezért a nap folyamán sokszor érezheted magad levertnek. Ismerős érzés? Most már tudod, mit kell tenned! Reggelizz minden nap!

 

Egyél naponta többször!

 

Az lenne az ideális, ha naponta ötször étkeznél. Az  ötszöri étkezés jó irányban befolyásolhatja a tanulási képességeidet (nemcsak az iskolában), és elkerülheted az olyan kellemetlen helyzeteket, mint a székrekedés vagy a rendszertelen étkezés miatt kialakult hasfájás. Sőt, így kisebb eséllyel rakódnak rád plusz kilók!

 

Az ötszöri étkezés három nagyobb, úgynevezett főétkezést, és két kisebb étkezést jelent (nem véletlenül kisétkezéseknek is hívjuk ezeket). Főétkezés a reggeli, ebéd és a vacsora, míg a kisétkezések közé a tízórai és az uzsonna tartozik. Tízóraira és uzsonnára nyugodtan válassz gyümölcsöt, joghurtot vagy kefirt, ami segít abban, hogy a nagyobb étkezéseid között ne éhezz!

 

Válassz megfelelő nassolnivalót!

 

Az egészséges táplálkozás szó hallatán nem kell egyből arra gondolnod, hogy a nassolás teljes mértékben tiltott dolog. A jó hír az, hogy ez is beilleszthető az étkezéseid közé, de mindig figyelj arra, hogy ezt mértékkel tedd, ne ess túlzásba és helyesen válassz a sok finomság közül!

 

  •  Ha szereted például a sózott magvakat (mogyorót, kesudiót, pisztáciát), helyette inkább válaszd a natúr, só nélkül készült változatokat és ne egyél meg minden nap egy vagy több zacskóval, elégedj meg egy kis maréknyi mennyiséggel!
  •  Ha inkább édesszájú vagy, a sütemények közül választhatod a túróval vagy joghurttal készülteket, amikben ugyan van cukor, de emellett kalciumot is tartalmaznak, így segítenek csontjaid erősítésében. Kerüld a felesleges cukormennyiséget! Vagyis nem kell mindenbe cukrot tenni. Például kóstoltad már a teát cukor nélkül? Először furcsa lehet, de rá fogsz jönni, hogy nem is olyan rossz. Feldobhatod a teádat mentalevelekkel és/vagy citromkarikákkal.

 

Az élelmiszerekhez a gyártás során hozzáadott cukor legnagyobb mennyiségben a következő termékekben fordul elő: üdítőitalok, kekszek, nápolyik, egyes péksütemények (kakaós csiga, lekváros táska…). Minél több hozzáadott cukrot tartalmaz egy általad megvásárolt termék, annál magasabb az energiatartalma is, ami hosszú távon felesleges kilók lerakódásához vezethet. A rossz lehelet kialakulásában is szerepe lehet ezeknek az úgynevezett egyszerű cukroknak, ami egyes szituációkban kellemetlen lehet számodra.  A nassolás, mint említettem, nem tilos, de legyen elég heti 2-3-szor, nem kell minden nap.

 

Miért árt a rossz étrend?

 

A nem megfelelő táplálkozás miatt szépen lassan sokasodhatnak rajtad a kilók, gyakran fáradtnak, levertnek érezheted magad, és hamarabb megbetegedhetsz. Rossz lehelet, zsíros, pattanásos arcbőr, hajhullás, repedező köröm, menstruációs problémák is gyakori következmények lehetnek a nem jól összeállított étrendnek. Tanulj meg helyesen étkezni, hogy elkerüld ezeket! Esetleg kérd dietetikus segítségét az egyénre szabott étrendedhez. 

 

Irodalom: